Také lidé s mentálním postižením chtějí pracovat. Domov Jeřabina u kulatého stolu přiblížil potenciálním zaměstnavatelům, co to obnáší, pokud se rozhodnou dát pracovní příležitost některému z klientů této pelhřimovské organizace.

Posledního listopadu 2016 Domov Jeřabina Pelhřimov v rámci projektu Podpora uživatelů v inkluzi do společnosti po zahájení komunitní formy pobytových služeb uskutečnil první kulatý stůl pro zaměstnavatele, kteří již umožnili vstup na trh práce osobám s mentálním postižením, jimž je poskytována sociální služba v Jeřabině, nebo tuto možnost zvažují a ve svém pracovním týmu vidí možnosti uplatnění pro klienty z Domova Jeřabina Pelhřimov. Setkání se zúčastnila také zástupkyně Hospodářské komory, zástupkyně Týmu podporovaného zaměstnávání pelhřimovského střediska Fokusu Vysočina a opatrovníky klientů domova zastoupil vedoucí sociálního odboru v Humpolci, který významným způsobem pomáhá i v oblasti uplatnění lidí s mentálním postižením na volném trhu práce.

REKLAMA

Kulatý stůl se konal v sídle organizace v Pelhřimově a setkání bylo zahájeno krátkým představením činnosti jednotlivých poskytovaných služeb s důrazem na proces získávání pracovních návyků u osob s mentálním postižením v rámci programů denních stacionářů a sociálněterapeutické dílny.

Foto: archiv Domova Jeřabina

Během diskuze si současní zaměstnavatelé vzájemně předali zkušenosti a zodpověděli řadu otázek těm, kteří by rádi do svého kolektivu přivítali osoby s mentálním postižením a doplnili své pracovní prostředí novou pracovní silou.

„Domov Jeřabina předpokládá, že podobný kulatý stůl v budoucnosti ještě uspořádá. Nejméně jednou je naplánovaný ještě během realizace projektu, na kterém budeme jako organizace pracovat do září roku 2019,“ řekla koordinátorka projektu Lucie Kopečková.

Zaměstnanci domova vnímají důležitost přípravy lidí, kteří poskytované sociální služby využívají, ke vstupu na volný trh práce. „V těchto programech budeme nadále pokračovat. V současné době má u pěti zaměstnavatelů trvalé zaměstnání 24 klientů domova. Stále však v našich chráněných bydleních žijí další lidé, kteří by chtěli pracovat. Věříme, že postupně se i jim podaří vhodnou práci najít,“ uzavřela ředitelka Domova Jeřabina Simona Tomanová.