obovene_krizeV polích nedaleko Zachotína u Pelhřimova se v letošním roce podařilo obnovit další dva zapomenuté kříže. „Jednalo se o kříže, které v minulosti někdo úmyslně, či neúmyslně poškodil a zůstaly z nich jen zapomenuté kamenné podstavce ukryté v kopřivách a části zničených kovových křížů,“ říká Pavel Koubek z občanského sdružení Zelené srdce, které kříže obnovilo.

Nejdříve bylo nutné vyčistit okolí kamenných podstavců a připravit náhradní kovové kříže k upevnění na podstavce. Dnes už obě místa lákají k zastavení, nikoliv k povzdechnutí nad jejich špatným stavem. „V současnosti se  už  u křížů moc lidí k modlitbě nezastavuje, ale určitě patří do krajiny, kterou oživují a doplňují její duchovní rozměr,“ vysvětluje Pavel Koubek.    Kříže a sloupková Boží muka se v minulosti na Vysočině stavěly na znamení křesťanské víry, či na místech kde někdo zahynul, či se naopak zachránil při nějaké nehodě a nebo jako poděkování za dobrou úrodu na polích. 

obovene_krize_1
Za minulého režimu muselo mnoho těchto památek ustoupit kolektivizaci zemědělství a i když se po revoluci některé opravili, stále jich mnoho na obnovu čeká.  Sdružení Zelené srdce se drobným památkám věnuje dlouhodobě.  „Za posledních pět let se nám podařilo obnovit třináct křížů a u dalších jsme provedli drobnou údržbu,“ říká Pavel Koubek. U některých památek totiž  stačí vyřezat náletové dřeviny, které je ukrývají, někdy je potřeba obnovit nátěr a někdy musí být doplněn náhradní kovový kříž, protože původní byl zničen a zůstal jen kamenný podstavec jako u Zachotína.

Obnovou to však nekončí a o místo je potřeba dál pravidelně pečovat. O nedostatek práce se Pavel Koubek nebojí, ale přesto uvítá podněty na další památky, které by si obnovu zasloužily. Obnova těchto památek je samozřejmě částečně o penězích, ale především o čase a lidech ochotných pomoci a těch bohužel mnoho není.