REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

mercedeska09-10_056Historie chaty pojmenované podle populární písně Jaroslava Ježka sahá do 30. let minulého století. Tehdy, ještě dřevěná, byla využívána ke schůzkám junáků z Nového Města na Moravě, popř. chatu využívala jiná junácká střediska. Roku 1937 byla zahájena stavba zděné chaty.

V roce 1940 nařízením K. H. Franka byl Junák zrušen a chata zabavena. Za války například sloužila organizaci Hitlejungen pro nácvik dobývání objektu. Z navrácení Mercedesky po válce se junáci radovali jen krátce. Od roku 1950 se její vlastnictví měnilo. Posledním majitelem Mercedesky byla pionýrská skupina gen. Svobody.

mercedeska1
Téměř po 20letém úsilí a 14 soudních jednání získali chatu junáci zpět. 3. července 2009 byla podepsána trojstranná dohoda o narovnání mezi TJ Nové Město na Moravě, Junákem - svazem skautů a skautek ČR, střediskem Bílý štít Nové Město na Moravě a pionýrskou skupinou gen. Svobody. A také byla podepsána darovací smlouva mezi TJ Nové Město na Moravě a Junákem, střediskem Bílý štít. Junáci chatu letos zrekonstruovali a 10. října otevřeli veřejnosti. Obnovena byla i sgrafita na fasádě.


REKLAMA