Chodnik_u_skalni_vyhlidky_2010_IMGP2468Národní památkový ústav v Českých Budějovicích dokončil v roce 2009 první část 1. etapy Rekonstrukce Horské zahrady v areálu Státního hradu a zámku Český Krumlov.

Záměrem projektu je památková obnova a zpřístupnění přírodně krajinářské zahradní  úpravy ze začátku 19. století, založené knížetem Josefem II. ze Schwarzenbergu a jeho manželkou kněžnou Pavlínou ze Schwarzenbergu. Zahradou procházela vyhlídková stezka, jež vedla návštěvníky zákoutími skalnatých svahů nad řekou Vltavou a nabízela jim malebné pohledy na město a zámek. V rámci Dnů evropského dědictví bude ve dnech 18. a 19. září pro veřejnost otevřen první dokončený úsek vyhlídkové stezky Horskou zahradou.

Horská zahrada  je historické označení donedávna zapomenuté a téměř zaniklé krajinářské zahradní úpravy v jihovýchodní části českokrumlovského zámeckého areálu na  strmých svazích nad řekou Vltavou nad Rybářskou ulicí. Horská zahrada zažila období rozkvětu v první  třetině 19. století a  až do konce 19. století byla pravidelně udržována a využívána jako „vycházková zahrada“. Poté následovalo období jejího úpadku a v důsledku nedostatku péče většina plochy zahrady zarostla náletovými dřevinami. „Z důvodu rizika skalního řícení bylo NPÚ nuceno zajistit sanaci skalního masivu. Proto byl připraven projekt Rekonstrukce Horské zahrady, který je koncipován jako obnova historické krajinářské zahrady a současně jako projekt stabilizace svahů nad Rybářskou ulicí,“ vysvětlil Ing. Jiří Olšan, zahradní architekt českokrumlovského hradu a zámku.

Chodnik_u_skalni_vyhlidky_2010_IMGP2769_
V roce 2009 bylo v rámci 1.etapy Rekonstrukce Horské zahrady provedeno vyčištění svahu od bloků hornin materiálů, které hrozily pádem a dále byly odstraněny stromy, které zvyšovaly riziko skalního řícení. Nezbytné bylo statické zajištění rizikových skalních výchozů a vybudování opěrných zdí. Následovalo osazení ochranných sítí a úprava terénu terasováním. V rámci projektu byl  opraven také objekt bývalé vrátnice na 5. zámeckém nádvoří, jenž bude sloužit jako vstupní objekt návštěvníkům zámku a Horské zahrady.

Celkové náklady akce v roce 2009 dosáhly 15 027 470,- Kč. Práce byly podpořeny dotací Ministerstva kultury České republiky. „Plánované investice do projektu Horské zahrady jsou rozděleny do dalších dvou etap, v roce 2011 by mělo být proinvestováno cca 15 miliónů a 10 miliónů v roce 2012. Horská zahrada by tak mohla být pro veřejnost otevřena v roce 2013,“ uvedl Jan Masaryk, vedoucí servisního odboru Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

V rámci Dnů evropského dědictví bude ve dnech 18. a 19. září otevřena část vyhlídkové stezky v Horské zahradě. Otevírací doba je po oba dva dny od 9 do 16.00 hodin, vstup je volný.

Horska_zahrada_1840_K.Zenker_
Pro Horskou zahradu v Českém Krumlově bylo typické záměrné vytváření kontrastů, které odpovídalo romantickému typu krajinářské zahrady. „Místa ohromující ostrými skalisky nebo temnými jícny ústí starých dolů na stříbro byla střídána zklidňujícími partiemi cesty ve stínu korun stromů. Po namáhavých strmě stoupajících úsecích stezky následovala místa umožňujícími odpočinek na zahradních lavicích a nabízející vyhlídku na starobylé město se zámeckou rezidencí,“ přiblížil Jiří Olšan podobu historické zahrady a dodal, že právě tyto zážitky by měla budoucím návštěvníkům Horská zahrada opět nabídnout. Informace o původním programu a podobě Horské zahrady čerpali památkáři ze starých map a také z dobových vedut.

„Vyčetli jsme z nich nejen podobu již dávno zaniklých zahradních staveb, ale především původní trasování vyhlídkové stezky a rozmístění jednotlivých vyhlídek.  Poté jsme vše ověřili přímo v terénu, kde jsem nalezli stopy po zářezech staré stezky do svahů, zbytky opěrných zídek i terénní modelace vyhlídkových plošin,“ doplnil Jiří Olšan. Technickou zajímavostí je vyhlídka Paraplíčko na staré baště v nejvyšším místě Horské zahrady a zároveň představuje vrchol programu celé vycházkové stezky. Střechu vyhlídky ve tvaru slunečníku bylo možné zdvihnout pomocí mechanismu umístěného v sklepním prostoru bašty a návštěvníci zahrady se tak mohli po náročné vycházce kochat výhledem na panorama města. „Uvažujeme, že by zde v prostorech starého zámeckého opevnění mohla být v budoucnu zřízena malá výstavní expozice historie zahradnické činnosti v našem městě,“ dodal Ing. Jiří Olšan.                       

Více informací naleznete na webových stránkách www.npu-cb.eu.
REKLAMA