Chrudimští památkáři se vydali za výměnou zkušeností do Znojma, partnerského města, jež je podobně jako Chrudim úspěšné na poli památkové péče.
Obě města se mohou pyšnit prestižním titulem Historické město roku. V prvním červnovém týdnu Znojmo hostilo workshop Památková péče v praxi.
Tématem diskuzí byly revitalizace a péče o památkové rezervace, ale také reklama v historických jádrech měst.
V rámci workshopu byly chrudimským pracovníkům oddělení památkové péče městského úřadu představeny nejvýznamnější realizace revitalizovaných veřejných prostranství, které byly v Městské památkové rezervaci Znojmo provedeny v posledních deseti letech. Výsledky revitalizací si památkáři samozřejmě také prohlédli přímo v terénu.
Dalším neméně důležitým tématem byla reklama v historických jádrech měst a její regulace. „To je problém, který trápí většinu českých měst a na který by se Chrudim chtěla aktuálně zaměřit,“ říká starosta města Petr Řezníček. „Dědictví architektury by se nemělo dusit pod necitlivě pojednanou reklamou, jako jsou nejrůznější polepy v křiklavých barvách a podobně. Vždyť obchody a jiné provozovny lze propagovat kultivovanou formou,“ dodává starosta.
„Znojmo si s touto problematikou úspěšně poradilo, výsledkem je krásné čisté město bez vizuálního smogu. Jistě je pro nás inspirací,“ říká místostarosta Jan Čechlovský.
Města Chrudim a Znojmo deklaraci o spolupráci uzavřela 8. září 2017 u příležitosti Národního zahájení Dnů evropského dědictví v Chrudimi. Počátek vzájemných kontaktů obou měst leží v setkáních na sjezdech Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Obě města, která se pyšní prestižním titulem Historické město roku, se rozhodla četná setkání proměnit v užší partnerskou spolupráci, a to především v oblastech kulturního dědictví a v péči o něj, v oblasti cestovního ruchu, sportu, školství. Města chtějí partnerství využít jako možnost výměny zkušeností samospráv.