Sedmý ročník Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského 2011 vyvrcholil v neděli 21. srpna v Havlíčkově Brodě, letos se ho účastnily čtyři desítky mladých lidí z pěti zemí Evropy – Česka, Slovenska, Německa, Ukrajiny a Běloruska. Pořadatelé se tentokrát zaměřili především na polskou žurnalistiku v posledních desetiletích a česko-polské vztahy. „Vedle toho jsme se věnovali tématům spojeným se střední Evropou, které jsou naším dlouhodobým cílem.
V Brodě se během týdne vystřídali Rudolf Chmel, místopředseda slovenské vlády, Roland Adrowitzer, šéfredaktor rakouské ÖRF, Paul Oglesby, tiskový mluvčí americké ambasády, německá spisovatelka Herma Kennel, polští novináři Piotr Górecki či Janina Jankowska nebo slovenský spisovatel a novinář Jozef Banáš. Z vlastního zájmu už podruhé přijel rakouský velvyslanec JE Ferdinand Trautmansdorff, který tentokrát stejně jako Rudolf Chmel či Paul Oglesby jednal s vedením města. V neděli se pak mohli účastníci setkat také s jeho dcerou, moderátorkou Adélou Banášovou,“ přiblížil nejvýznamnější hosty veřejných besed a přednášek Milan Pilař, spoluautor projektu žurnalistické školy.
Podle jeho slov byla odezva na akci od účastníků i hostů velmi pozitivní a také práce mladých novinářů, které se objevily nejen v regionálním tisku, ale také na stránkách online deníku Aktuálně.cz, dosáhly opět vyšší kvality. „Mrzí nás ale, když náhodní účastníci odpoledních a večerních besed, kteří byli na Vysočině na dovolené, akci chválí jako ojedinělou a zajímavou, domácí publikum především z řad novinářů, učitelů a studentů setkání s osobnostmi středoevropské úrovně nadále ignorují. Ptal jsem se všech hostů z Německa, Polska, Slovenska a Rakouska, zda ve svých zemích mají podobnou akci, nikdo o podobném projektu nevěděl,“ posteskl si na dlouholetý nezájem veřejnosti v Brodě i na Vysočině Milan Pilař, který už nyní se svým týmem plánuje program osmého ročníku na závěr srpna 2012. Pořadatelé se chtějí v osmém pokračování zaměřit na Slovensko, česko-slovenské vztahy a slovenskou žurnalistiku a tamní média. „Celý týden jsem věnoval získávání dalších kontaktů, máme příslib od rakouského velvyslance JE Ferdinanda Trautmansdorffa, že nám pomůže získat kontakty na zájemce z Rakouska, Jozef Chmel a Jozef Banáš přislíbil pomoc s hosty ze Slovenska a Piotr Górecki nabídl vedle hostů z Polska také kontakty na novináře z Běloruska, kde je jejich situace zcela jiná než ve zbytku střední Evropy,“ seznámil s plány Milan Pilař.
Nejlepší účastníci z pěti skupin získali jako ocenění vedle drobných dárků, které si odvezli z Brodu všichni, také možnost podívat se během nadcházejících měsíců do sídla Evropského parlamentu a Evropské komise v Bruselu.
Hlavními partnery týdenní školy v Havlíčkově Brodě jsou nadace Friedrich Ebert Stiftung, Americké centrum při Velvyslanectví USA v Praze, Rakouské kulturní centrum v Praze, Zastoupení Evropského parlamentu a Evropské komise v Praze, Polský institut v Praze a Slovenský institut v Praze.
Mediálními partnery akce jsou online deník Aktuálně.cz, Lidové noviny, Český rozhlas 1 Radiožurnál, týdeník Marketing a média.
Regionálními partnery Český rozhlas Region, Deník, Jihlavské listy, online deník Vysočina-news.cz a televize HBin.
Dalšími partnery akce jsou město Havlíčkův Brod, Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě, Bosch Diesel Jihlava, PSJ, a. s. Jihlava, nakladatelství Fragment, Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod, a. s., a společnost Kelcom, s. r. o.
Úspory energie sledujte na EnergyTV
Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací
Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací