Kriminalisté z odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina zahájili v pondělí 16. srpna archeologický průzkum lokality zvané Budínka u obce Dobronín na Jihlavsku. Jde o pravděpodobné místo masového hrobu, ve kterém má být pohřbeno patnáct německých občanů. Ty měli koncem května roku 1945 zavraždit a na místě pohřbít čeští obyvatelé z okolních vesnic.
“Od dnešního dopoledne pokračujeme v prověřování podezření trestného činu vraždy, ke kterému mělo dojít před pětašedesáti lety v lokalitě zvané Budínka mezi obcemi Dobronín a Kamenná na Jihlavsku,“ řekl vyšetřovatel případu kpt. Mgr. Michal Laška s tím, že v pondělí ráno byl zahájen kontrolní odkryv zeminy a začal archeologický průzkum lokality.
PODÍVEJTE SE NA ROZHOVOR S MIROSLAVEM MAREŠEM, KTERÝ NA CELÝ PŘÍPAD UPOZORNIL!
Případ začali loni v září vyšetřovat jihomoravští kriminalisté. Začátkem ledna přešel případ do kompetence vysočinských kriminalistů.
V pondělí se na místo údajného činu sjeli archeologové, kteří po odkrytí vrchní vrstvy zeminy na louce pátrají, zdali místo skutečně ukrývá ostatky lidských těl. Policisté nejprve na louce bagrem odkryli přibližně dvoumetrový pás vrchní zeminy. Během dopoledne z hloubky necelého metru pod povrchem vyzvedli první ostatky – kosti a zbytky koženého oděvu, které budou podrobeny antropologickému zkoumání. Až jeho výsledek by měl potvrdit nebo vyvrátit, zda jde skutečně o oběti údajné vraždy patnácti německých občanů. Kolik bylo na místě pohřbeno lidí a zda měli nějaká zranění, se podle vyšetřovatele zatím nedá určit.
Vyšetřování případu po tolika letech výrazně ztěžuje také skutečnost, že dnes žije už pouze jeden přímý účastník, který si ale na celou událost příliš nepamatuje. I když se v Dobroníně a okolí o případu mezi lidmi mluví, žádné konkrétní poznatky se zatím kriminalistům zjistit nepodařilo. Někteří lidé také míní, že se žádná taková událost vůbec nestala. „Zjišťování pravdy v 65 let starém případu je pro nás hodně složité a poměrně obtížné,“ uvedl vyšetřovatel případu kpt. Mgr. Michal Laška.
Od září loňského roku do současné doby kriminalisté už vyslechli nepřímé svědky a pamětníky na české i německé straně. Další výslechy na území Německa ještě proběhnou. Z žádné výpovědí jednoznačně nevyplynula přesná lokalizace místa, kde by mohly být oběti pohřbeny. Proto na louce pracovali nejdříve geologové se speciálním zemním magnetoradarem, který pomocí rentgenových paprsků určil místa, kde by pod zemí mohlo být něco, co tam nepatří. „Ale stále jsme ještě nevěděli, zdali jsou pod zemí kosti nebo drenáž,“ řekl kpt. Mgr. Michal Laška. Po dnešku už ale mají jistotu, že se zde kosterní ostatky skutečně nacházejí.
Do konce týdne by chtěli být kriminalisté a archeologové na louce u Dobronína se svou prací hotovi. Vyzvednuté ostatky budou poté předány antropologům, kteří by měli definitivně určit počet obětí a jejich stáří.
Cílem vysočinských kriminalistů je identifikace těchto obětí, k čemuž by měly pomoci vzorky DNA zemřelých, které se budou porovnávat s genetickými profily možných příbuzných. „My jsme shromáždili celou řadu písemných a fotografických materiálů případných obětí,“ doplnil kpt. Mgr. Michal Laška s tím, že rodinní příslušníci údajně zavražděných lidí žijí většinou Německu.
Otázka, zda bude v případu někdo obviněn, je v současné době velice předčasné. Je zapotřebí vzít v úvahu Benešovy dekrety, které platily v roce 1945, je nutné zvážit také otázku, zdali by se jednalo o vraždu, která by dneska byla už promlčená, nebo zdali by se jednalo o jiný trestný čin, na který se promlčení nevztahuje.
Archeologové odkrývají u Dobronína místo údajného hrobu zavražděných Němců
- Podrobnosti