Kvůli dlouhotrvajícímu suchu musí na některých místech vodohospodáři vozit pitnou vodu do vodojemů cisternami, aby tak zachovali její dodávky pro obyvatele. Některé studny a menší místní zdroje totiž dávají až o polovinu vody méně, než je obvyklé.

Na Českobudějovicku zaváží od uplynulého víkendu společnost ČEVAK a.s. tímto způsobem vodu do vodojemu v obci Jivno. „Dnes to byly dvě cisterny, tedy 20 metrů krychlových vody, o víkendu jsme zavezli okolo 50 kubíků,“ přiblížil vedoucí provozní oblasti Jih Miroslav Ježík.

REKLAMA

Podobně byl na tom také Oslov na Písecku, kam se voda vozila v neděli a v pondělí. Na Jindřichohradecku se již několik dnů zásobují obce Lipolec a Valtínov. „Všechna místa, která jsou odkázána na místní studny a vrty, pravidelně sledujeme. Začínají se nám také ozývat lidé, kteří nejsou připojeni na veřejný vodovod, se žádostí o zavážku vody, protože jim vyschla studna,“ doplnila mluvčí společnosti Jitka Kramářová.

Jižní Čechy jsou turisticky vyhledávanou oblastí, proto zejména na Lipensku, ale i na dalších místech v letním období odběr vody výrazně stoupá. Úpravny vody ve Vyšším Brodě, Lipně nad Vltavou a Frymburku nyní pracují na plný výkon. Vodohospodáři monitorují stav vody ve Slatinném potoce u Horní Plané a v dalších lokálních zdrojích. Situaci však mají pod kontrolou a lidé se nemusí bát, že by jim vodovodní kohoutky „vyschly“.

Přesto starostové některých obcí už požádali obyvatele, aby vzhledem k situaci zvážili zalévání zahrad pitnou vodou, mytí aut nebo třeba napouštění bazénů.

I v oblastech, kde je vody dostatek, platí pro bezpečné napouštění zahradních bazénů několik pravidel. Nesprávný postup totiž může způsobit potíže nejen jejich majitelům, ale také například sousedům. „Chcete-li bazén naplnit z vodovodní přípojky, napouštějte jej pomalu a mimo odběrovou špičku. Odběr předem oznamte na linku naší společnosti 800 120 112, kde vám také poradí další možné alternativy jak svůj bazén napustit,“ uzavřela Jitka Kramářová.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

REKLAMA