REKLAMA

chynovske_jeskyneNejen tradiční návštěvy památek, jako jsou hrady, zámky, ale i netradiční místa mohou lidé v průběhu prázdnin a dovolených navštívit na jihu Čech. Vypravit se mohou třeba do Chýnovských jeskyní na Táborsku, skanzenu pohraničí nebo zooparků s exotickými zvířaty.

Chýnovská jeskyně je první zpřístupněnou jeskyní v Česku. Objevili ji v roce 1863 při práci v lomu a zpřístupněna byla o pět let později. Celková délka jeskynního systému je více než 1200 metrů, ale celkový rozsah nebyl ještě přesně určený. Veřejnost má možnost navštívit okruh dlouhý 220 metrů s nejnižším bodem trasy v hloubce 42 metrů. Prohlídka zabere 40 minut.

Labyrintem chodeb protéká podzemní tok s pitnou vodou. Jeskyně je národní přírodní památkou.

Při výjezdu z Borovan na Českobudějovicku směrem na Ostrolovský Újezd najdou zájemci unikátní místo k zastavení - soukromý pohraniční skanzen, který v letech 1992 až 2003 vybudoval na svém pozemku Radomil Marek.

"Inspirací mi bylo cestování podél české státní hranice, především pak po cestách, které lemovaly bývalé drátěné zátarasy. Od zvědavosti, jak to kdysi na státní hranici vypadalo, byl jen krůček k nápadu vytvořit muzeum," řekl agentuře Mediafax Marek.

V muzeu nechybí originální drátěný zátaras, orný pás a stínící stěna, hraniční mezníky, strážní věž i protitankové zátarasy. Je zde také ukázka ubikace dobových pohraničníků i s vybavením a vše je doplněno náčrty a fotografiemi.

Nedaleko odtud ve Dvorci najdou milovníci přírody a zvířat ojedinělý zoopark. Zatímco v klasické zoo najdou běžná zvířata, zde jsou lvi, tygři, levharti, rysi, šakali, medvěd, ale třeba i paviáni, lemuři, lamy, buvol, pásovci, pštrosi, ovce či želvy.

Obdobný zoopark je možné navštívit i na Táborsku v obci Větrovy, který slouží jako ranč. Chovají tu například daňky, koně, kozy, ale také i pumu, velblouda, zebru, tygra, zubra či bažanty.

Do Protivína na Písecku mohou vyrazit zase milovníci krokodýlů. Jedná se o unikátní expozici živých i neživých kousků. "Máme největší středoevropskou kolekci 21 druhů krokodýlů a velkou chovanou skupinu gaviálů sundských. Lákadlem je i expozice jedovatých hadů s kobrou indickou a chřestýši Klauberovými a dva druhy takzvaných aligátořích želv - kajmanky supí a dravé," prozradil majitel a provozovatel expozice Miroslav Procházka.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA