Opravená těžní věž bývalého Dolu Alexander v Ostravě-Kunčičkách, kterou nechal zrekonstruovat státní podnik Diamo, čeká na své nové využití. Může v ní vzniknout například umělecká galerie, kanceláře ale i skladovací prostory.

„Lze využívat severní a jižní křídla. Obě jsou stavebně oddělené od vlastní těžní budovy. Po opravě jejich napojení na vodovod a kanalizaci lze využívat obě části jako například ateliéry, galérie, kanceláře nebo skladové prostory,“ řekla mediální zástupkyně společnosti Diamo Jana Dronská.

REKLAMA

Těžní budova Jámy Alexander je součástí již uzavřeného Dolu Alexander. Ten byl otevřen v roce 1896. Celý areál dolu byl postaven na zelené louce v takzvané zámecké kompozici. „Budovy a zejména fasády těžní budovy byly velmi zdobné se spoustou architektonických prvků, z nichž se mnohé dochovaly dodneška,“ řekla mluvčí. Stavba, jejíž rekonstrukce vrcholí, byla dokončena v roce 1901. V roce 1993 byl objekt pro svůj výjimečný vzhled prohlášen za kulturní památku.

„Těžba uhlí na Jámě Alexander byla započata v roce 1898 a ukončena v roce 1992. V letech 1993 a 1994 byly zlikvidovány obě Jámy Alexander 1 a Alexander 2,“ dodala Dronská. Budovy přešly do majetku podniku Diamo, který je nechal opravit. Práce zahrnující především opravu fasády si vyžádaly náklady okolo 9,5 milionu korun. Vnitřní úpravy podnik nechá provést až na základě dalšího využití budovy. O něm se rozhodne podle zájemců příští rok.

dl alexander wikipedia petr stefek compressed

Foto: wikipedia.org Petr Štefek

Státní podnik Diamo se o areály bývalých dolů a zahlazování následků po hornické činnosti v části ostravsko-karvinského revíru stará už 14 let.

„Ostravský odštěpný závod Odra má v současné době pod svou správou 15 důlních areálů a dva nedůlní. Pečuje o 13 nemovitých a movitých kulturních památek, mezi kterými jsou těžní věže a některé další objekty i důlní zařízení,“ vyjmenovala Dronská.

Zhruba polovinu z 647 převzatých objektů závod postupně zlikvidoval, ostatní mají nové uplatnění. Postupně je zaplnilo 147 firem, které zaměstnávají 2600 lidí. V areálech působí strojírenské firmy, výrobci komponentů pro automobilový průmysl, výrobce oken, autodopravce, pojišťovna nebo také například čalounictví a zámečnictví.

„Mezi nejúspěšnější areály z pohledu nového využití patří Důl J. Šverma v Ostravě, kde pracuje v různých firmách celkem přes tisíc lidí. Vytížený je také Důl Jeremenko, kde sídlíme a kde kromě dvou stovek našich pracovníků působí 25 firem, které zaměstnávají téměř 500 lidí,“ uvedl ředitel odštěpného závodu Odra Josef Havelka.

Zdroj: iUHLI.cz

REKLAMA