Předposlední let amerických raketoplánů absolvuje v dubnu raketoplán Endeavour k mezinárodní vesmírné stanici ISS. Na palubě bude i astronaut Drew Feustel, který si s sebou vezme i populárního krtka na počest českého původu své ženy, uvedl v úterý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš.
Kromě českých kořenů má postavička krtka Zdeňka Milera propagovat vědu a vesmírný výzkum mezi dětmi. Nápad poslat krtka do vesmíru dostal Feustel na základě dětských knih své ženy. Feustel už českou figurku dostal na palubu raketoplánu při tréninkovém výcviku. Kvůli cestě krtka do vesmíru vznikla také internetová stránka www.dokosmuskrtkem.cz.
"Mohu jen doufat, že tento zájem se později odrazí i v zájmu o přírodní vědy, astronomii nebo matematiku. Bylo by to velice zapotřebí," prohlásil Drahoš na tiskové konferenci.
Nápad Feustela, který si vezme krtka do vesmíru, podporuje i nově jmenovaný velvyslanec USA v ČR Norman Eisen. V úterý novinářům řekl, že si uvědomuje, jak je v Česku oblíbená kosmonautika a že tu mají své kořeny i tři američtí astronauti.
"Kdo by si myslel, kdo někdy viděl díl Krtek a raketa, že opravdu poletí do vesmíru," připomenul Eisen téměř padesát let staré filmové zpracování oblíbené postavičky. "Díky Krtkovi bude vzdělávání v oblasti vesmíru pro děti zábavnější a přitažlivější," dodal.
V polovině letošního roku se uzavře kapitola amerických raketoplánů projektu Space Shuttle, které startovaly do vesmíru v uplynulých třiceti letech. Nejprve se vydá do kosmu 19. dubna raketoplán Endeavour s astronautem Drew Feustelem. Příběh raketoplánů pak uzavře let Atlantis, který se uskuteční 28. června.
Mise Feustela na palubě Endeavouru potrvá dva týdny. Hlavním úkolem celé posádky bude instalace experimentálního částicového detektoru (Alpha magnetic spectometer AMS-02) pro studium primárních částic kosmického záření, hledání antihmoty a části temné hmoty, která tvoří podle vědců většinu hmoty ve vesmíru. Kromě toho doplní na ISS zásoby.
Endeavour je nejmladší loď z flotily amerických raketoplánů. V dubnu odstartuje k vesmírné stanici ISS, která je na oběžné dráze Země. Po Endeavouru poletí ještě v červnu Atlantis. Tím by se měla uzavřít tři desetiletí trvající éra raketoplánů.
Poté, co raketoplány definitivně skončí, bude NASA využívat k letům svých astronautů na ISS ruské vesmírné lodě Sojuz. Za jedno sedadlo jí budou Rusové účtovat přes 51 milionů dolarů, v přepočtu 900 milionů korun.
zdroj: MEDIAFAX
Krtek zamíří do vesmíru, dětem má přiblížit kosmonautiku
- Podrobnosti