policie_logoPřípad policisty, který nechal lustrovat telefony vlivných lidí, je podle šéfa policejní inspekce Dušana Brunclíka velmi vážný, ale zdaleka není jediný. Policisté vynášejí osobní údaje o lidech velmi často a málokdy je stihne trest, informuje ve čtvrtečním vydání deník MF DNES.

"V policii nejsou takové úniky ojedinělým jevem. Inspekce každý rok prověřuje několik desítek neoprávněných lustrací. Ať už se týkají známých lidí nebo třeba kriminalistů pracujících na velkých kauzách," říká v rozhovoru pro MF DNES Brunclík.

Jak dále uvedl, policie má v databázích obrovské množství údajů. "A když odhalíme neoprávněnou lustraci, tak místo toho, aby byl příslušný policista exemplárně potrestán, slyšíme od nadřízených: On se Franta spletl," popsal v MF DNES Brunclík.

Největší podíl podle něj tvoří případy, kdy policista vezme informace z databáze pro svého kamaráda. Například když mu někdo nabourá auto a poškozený zná jeho SPZ, požádá policistu, aby mu zjistil vlastníka vozu. Horší podle něj je, když někdo policistu zneužije, odvypráví mu podobný příběh, ale informaci ve skutečnosti potřebuje k něčemu jinému. Mnohem vážnější pak je, když policistovi někdo za dodání informací platí.

"Nejvážnější jsou případy, kdy informace z databází slouží policistovi či objednavateli k hledání slabých míst nepřátel - děti, rodina, bydliště, auta. Ale i obsah telefonu," řekl MF DNES šéf inspekce.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA