REKLAMA

maturitaVe státních maturitách dopadli nejlépe studenti z Prahy, Královéhradeckého a Jihomoravského kraje. Největší propad naopak zaznamenali žáci ze středních Čech a nejhorší výsledky měli žáci v Ústeckém a Karlovarském kraji, uvedl na čtvrteční tiskové konferenci ministr školství Josef Dobeš (VV).

Ministerstvo porovnávalo výsledky žáků v povinných částech společné maturitní zkoušky. "Každý hejtman dostal širokou sadu informací, aby věděl, jak si jeho kraj stojí v povinných předmětech," řekl ve čtvrtek Dobeš.

REKLAMA

Výsledky maturit v krajích podle jeho slov odhalily například to, že Moravskoslezský kraj, který je dlouhodobě považovaný za jeden z výrazně sociálně znevýhodněných regionů, se v hodnocení umístil mezi průměrnými kraji. Velký propad v úrovni naopak zaznamenalo ministerstvo u Středočeského kraje.

"Tam se očekávalo, že Středočeský kraj bude spolu s Prahou v čele žebříčku. Právě proto jsme hejtmanům tyto informace poskytli – aby je mohli nějak vyhodnotit," řekl Dobeš.

Nejlepších výsledků dosáhli ve srovnání krajů studenti z Prahy, s minimálním rozdílem následují potom studenti z Královéhradeckého a Jihomoravského kraje a Vysočiny. Podprůměrné výsledky vykázali studenti krajů, které samo ministerstvo označuje za znevýhodněné, tedy Libereckého a Karlovarského kraje.

Sami ředitelé středních škol taková hodnocení vítají, berou je však s rezervou. Podle předsedy Asociace ředitelů gymnázií ČR Jiřího Kuhna by zpráva ministerstva měla potvrdit to, co už dobrý ředitel ví. Představa, že ředitelé o svých školách nic neví a díky vyhodnocení státních maturit se to konečně dozví, je podle něj zkreslená. Dodal, že školy s výsledky maturit ve školní praxi nejspíš nijak nakládat nebudou.

"V nadsázce se dá říct, že výpovědi dávat nebudeme, protože za propuštěného učitele nenajdeme náhradu. A odměny dávat nebudeme, protože na ně nemáme," smál se na tiskové konferenci Kuhn, který sám řídí gymnázium v Nymburce.

Ministerstvo ve čtvrtek také zdůraznilo, že se podaří dodržet termíny pro opravné termíny maturit. Ústní zkoušky by se měly konat mezi 1. a 14 zářím na kmenových školách, písemné potom do 21. září na 198 spádových školách. Vysvědčení by měli maturanti držet v ruce už 26. září.

Spádových škol měly být původně přes dvě stovky. Tím, že se jejich počet podařil ministerstvu zredukovat, rezort ušetřil tři miliony korun. Druhý opravný termín maturitní zkoušky budou moci studenti složit v květnu příštího roku.

Podobu maturitní zkoušky ale už v dalším roce čekají změny. Dobeš připustil například to, že by žáky nehodnotili učitelé z jejich škol, ale cizí vyučující. "Pro nás je toto hodnocení křížem možnou cestou k větší objektivitě. Legislativně to je už připravené," potvrdil ministr. 

zdroj: MEDIAFAX


Úspory energie sledujte na EnergyTV

Vysočina plná novinek a aktuálních informací

Informace pro gurmány a milovníky jídla na Vysočině - Vysočinachutná


REKLAMA