REKLAMA

bartaPolicie v pondělí podala návrh na podání obžaloby na šéfa poslanců Věcí veřejných Víta Bártu a jejich bývalého člena Jaroslava Škárku. Návrh byl doručen na státní zastupitelství pro Prahu 5, potvrdila informace agentury Mediafax mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Návrhem na podání obžaloby policie ukončila vyšetřování takzvané obálkové kauzy z loňského roku.

REKLAMA

Předseda poslaneckého klubu VV Bárta je od září obviněn kvůli tomu, že na jaře předal bývalým kolegům ze strany Kristýně Kočí a Jaroslavu Škárkovi obálky se stovkami tisíc korun. Zatímco Kočí a Škárka tvrdí, že šlo o úplatek, Bárta peníze označil za půjčku.

Spolu s Bártou, který čelí obvinění ze zločinu podplácení a přečinu podplácení, byl obviněn z přečinu přijetí úplatku Škárka, protože otálel s oznámením případu na policii.

Případ zjara připravil Víta Bártu o post ministra dopravy, na který rezignoval poté, co jej Kočí a Škárka obvinili z korupce. Politik nicméně verzi svých kolegů striktně popírá a věří, že se u soudu obhájí.

"Případem se na počátku od 4. dubna 2011 skutečně zabýval Odbor daní, výnosů a praní peněz ÚOKFK. Je třeba říci, že z prvotního oznámení poslance Jaroslava Škárky z počátku dubna 2011 na obvodním oddělení Praha, Horní Počernice nevyplývalo, že by se jednalo o korupční věc, ale spíše daňovou. Skutečnost, že se v tomto případu objevilo podezření ohledně korupce, vyplynulo až z trestního oznámení Jaroslava Škárky, které učinil na Městském státním zastupitelství v Praze, kdy s touto skutečností byli naši kriminalisté seznámeni až po několika dnech," řekl Mediafaxu mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Podle mluvčího bylo ale nutné k oznámení Jaroslava Škárku vyslechnout a doplnit informace. "Kontaktovat se nám jej podařilo 6. dubna 2011, nicméně ten výpověď odmítl s tím, že již podal trestní oznámení na MSZ v Praze, kde vše podrobně vysvětlil. Téhož dne našim kriminalistům vydal obálku s hotovostí, která byla odborně zajištěna za užití všech potřebných kriminalistických úkonů," vysvětlil mluvčí.

V okamžiku, kdy bylo trestní oznámení Škárky doručeno protikorupční policii, detektivové zjistili, že jde o podezření ze zločinu podplácení. "Proto byl spis ještě ten den předán na odbor korupce. Je však třeba uvést, že kriminalisté Odboru daní, výnosů a praní peněz mají stejná oprávnění policejního orgánu jako kriminalisté odboru korupce, kdy jak odbor daní, tak odbor korupce jsou součástí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK), tedy policejního orgánu," pokračoval Ibehej.

Postupem ÚOKFK se podle mluvčího následně zabýval jak Úřad vnitřní kontroly Policejního prezidia ČR, tak tehdejší Inspekce Policie ČR a ani jedna instituce nezjistila, že by se ve věci postupovalo chybně. "Ze strany našeho útvaru se v žádném případě nejednalo o záměr prověřování pozdržet. Není tedy pravdou, že náš útvar s věcí týden nic nedělal," dodal Ibehej.

K zajištěnému odposlechu v bytě poslankyně Kočí Ibehej uvedl, že kriminalistický technik, který prováděl zajištění stop, žádnou daktyloskopickou stopu na nahrávacím zařízení nezajistil, protože tam nebyla.

"Je třeba rovněž uvést, že z tohoto zařízení nebyl sejmut vzorek DNA. Naši kriminalisté se po zajištění stopy ocitli ve svízelné situaci. Museli se bleskově rozhodnout, zda zajištěnou „štěnici“ podrobí zkoumání na zajištění vzorku DNA, či zda se pokusí ze zařízení stáhnout data. Šlo o zařízení, které v době zajištění bylo stále napájeno baterií, kdy podle expertů reálně hrozilo, že v případě vybití zdroje, což se mohlo stát prakticky kdykoliv, se uložená data nenávratně vymažou. Proto jsme se rozhodli pro druhou možnost, což však znamenalo, že následně už nemohl být sejmut případný vzorek DNA," ukončil mluvčí.

Pokud bude státní zastupitelství s návrhem policie souhlasit a vypracuje obžalobu, případem by se měl začít zabývat městský soud.

Zdroj: MEDIAFAX


Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací

Úspory energie sledujte na EnergyTV

Facebook i-Vysočina.cz

REKLAMA