Zeštíhlení, zejména mezi úředníky a řídícím aparátem, čeká pražskou městskou policii, naopak zvýšený počet strážníků má být v terénu a takzvaně šlapat chodník. V úterý to novinářům řekl primátor hlavního města Bohuslav Svoboda (ODS) po jednání rady města.
"Městská policie v žádném případě není organizace, která by měla suplovat práci státní policie. Naopak se musí přiblížit k roli prvorepublikových četníků, kteří jsou vidět, které lidé znají a takříkajíc šlapou chodník," přiblížil svou představu o nové podobě městské policie v české metropoli Svoboda poté, co na konci loňského roku odvolal jejího ředitele Vladimíra Kotrouše. Toho obvinila policie z přijetí úplatku.
Magistrát chce podle Svobody zabránit tomu, aby se hlavním cílem strážníků stalo měření rychlosti, dávání pokut a nasazování botiček. Městská policie se naopak musí zaměřit na zhodnocení bezpečnostní situace a označila největší ohniska kriminality v metropoli.
Do ulic by se následně mělo dostat více strážníků než nyní. Magistrát v této souvislosti počítá také s cyklohlídkami, které mohou působit na větší ploše. Svoboda proto slibuje, že dojde k zeštíhlení pražské městské policie. Ubýt by mělo naopak policistů-úředníků.
"Současný stav 2500 strážníků je podle mého názoru vysoký, protože státních policistů je v Praze skoro sedm tisíc. Ten počet strážníku je vysoký hlavně proto, že zajišťují zejména administrativu, ale nejsou v hlídkovém režimu služby," upřesnil primátor s tím, že administrativou se zabývá zhruba tisícovka strážníků. "Představa je, že jich Praha potřebuje v kanceláři zhruba tři stovky," doplnil.
Primátorovi se také nezamlouvá, že mají pražští strážníci například lezecký oddíl, potápěče, vodní záchranáře. To vše podle něj dubluje činnost jednotlivých složek integrovaného záchranného systému.
Změny ve fungování městské policie chce Praha prosadit nejpozději v roce 2013.
Zdroj: MEDIAFAX
Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací
Vysočina plná novinek a aktuálních informací