senatoriSenát ve čtvrtek na své třetí schůzi schválil návrh na snížení mezd zákonodárců, soudců a státních zástupců. Od ledna se představitelům státu sníží plat o pět procent.

Horní komora schválila návrh v podobě, v jaké přišel z Poslanecké sněmovny. Ten počítá s tím, že se soudcům a státním zástupcům sníží platová základna na jeden rok. Ostatním představitelům státní moci včetně politiků pak až do roku 2014.

Původně měly být platy státních zástupců zkráceny také do tohoto období, sněmovna však podpořila pozměňovací návrh předsedkyně ústavně-právního výboru Karolíny Peake (VV), který snížení omezil jen na rok 2011.

Debata o snižování platů ústavních činitelů v Senátu trvala přes čtyři hodiny. Většina řečníků se netajila tím, že je nutné novelu schválit také kvůli možnému poškození obrazu Senátu v očích veřejnosti. Proto nakonec nenašel podporu návrh senátora Jaroslava Kubery (ODS), který měl snížit mzdy na jeden rok i politikům, přestože se k němu v kuloárech Senátu souhlasně vyslovovali senátoři z řad ČSSD.

"Smyslem mého návrhu bylo, aby vláda dostala rok času promyslet další postup v oblasti odměňování ústavních činitelů. Snížení do roku 2014 mi přijde nesmyslné. Nebo snad vláda ví, že špatná ekonomická situace bude pokračovat další tři roky?" argumentoval Kubera. Na jeho pozměňovací návrh však nedošlo. Senátoři odhlasovali původní znění novely předložené sněmovnou.

Mezi dalšími návrhy diskutujících senátorů byly některé revoluční. Například senátor a bývalý šéf lidovců Jiří Čunek (KDU-ČSL) chtěl, aby byly platy politiků vázány na výkonnost ekonomiky. "Takže, když v minulých letech ekonomika klesala, klesaly by i platy a my bychom pořád nemuseli něco schvalovat," prohlásil.

O patrně nejrevolučnější změně chtěl přesvědčit své kolegy Petr Pakosta (ODS). Navrhoval, aby senátoři za svou práci nepobírali žádnou mzdu. Svou představu úspor už s velikou mírou nadsázky popsal i Tomáš Töpfer (nez.). "Já podpořím návrh pana Pakosty. Ono by pomohlo dostat do Senátu lidi, kteří jsou už zajištění," poznamenal s tím, že by dokonce zákonodárci ze svých firem a lékařských ordinací mohli do horní komory nosit kancelářské potřeby a pomáhat tak státu zmírnit dopady hospodářské krize.

U soudců by se platy po příštím roce měly vrátit na úroveň z roku 2009. Soudci již uspěli u Ústavního soudu se stížností proti čtyřprocentnímu snížení mezd pro tento rok. Dá se proto očekávat, že se soud obrátí i tentokrát.

Platy ústavních činitelů už snížil o čtyři procenta takzvaný Janotův balíček, snížení se netýkalo pouze soudců. Pokud novelu podepíše prezident, sníží se mzdy politiků proti současnosti o dalších pět procent. Základní plat poslanců a senátorů by tak činil 56 tisíc korun.

Pro schválení návrhu se muselo vyslovit 35 z 68 přítomných senátorů. Nakonec hlasovalo pro snížení mezd představitelů státu 46 zákonodárců, 3 byli proti a 19 se hlasování zdrželo.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA