Vedení pražských nemocnic neví nic o tom, že by jejich lékaři chtěli odejít na Slovensko, které se potýká s hrozbou hromadných výpovědí. Agentuře Mediafax to ve čtvrtek sdělili mluvčí vybraných zdravotnických zařízení.
"Na dopis, kterým nás ministerstvo zdravotnictví požádalo o pomoc, jsme už odpověděli, a to v tom smyslu, že je nám moc líto, ale - bohužel - volné lékaře, které bychom mohli postrádat, nemáme. Ovšem co se děje v hlavách samotných lékařů, to netušíme," uvedl mluvčí Fakultní nemocnice Na Bulovce Martin Šalek.
Slováci nemohou zřejmě počítat ani s pomocí expertů z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. "Žádnou takovou informaci, že by se někdo chystal odejít, nemám," tvrdí mluvčí zařízení Lukáš Matýsek.
ČTĚTE DÁLE
Podobně se vyjádřila i Pavlína Danková z motolské nemocnice. "Nemáme informace o tom, že by lékaři chtěli odejít. A pokud by k tomu skutečně došlo, budeme to řešit," vzkázala.
Slovenští lékaři, podobně jako loni ti čeští, vznesli požadavky na vyšší platy. Po vzoru české akce Děkujeme, odcházíme je podpořili hromadnými výpověďmi. Původně ji ze sedmi a půl tisíce lékařů podalo 2 400.
Slovenská vláda v pondělí schválila v šestnácti nemocnicích stav nouze. Na základě tohoto rozhodnutí může jejich vedení nařídit lékařům, aby nastoupili do práce. Lékaři ale toto rozhodnutí podle posledních informací obcházejí tím, že si berou nemocenskou.
Cílem protestu slovenských lékařů je především přimět vládu, aby zvýšila platy lékařů o 800 eur, tedy o 20 800 korun. Platy doktorů by tak dosahovaly téměř trojnásobku průměrných mezd v zemi. Vláda lékařům nabídla 300 eur. Mohou je získat poté, co podepíšou dodatek k pracovní smlouvě.
Stát se již nyní pokouší myslet na to, jak zajistit lékařskou péči po případném exodu doktorů. Za tím účelem kontaktovali jeho představitelé s prosbou o "zapůjčení" lékařů také českou vládu. "Slovenská strana požádala o lékaře v oborech chirurgie, anesteziologie, traumatologie a urologie. V současné době vyhodnocujeme naše kapacity a možnosti, jak bychom mohli co nejvíce pomoci," sdělil Mediafaxu ve středu mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.
Šéf rezortu Alexandr Vondra (ODS) pak přislíbil, že pokud to bude třeba, je ministerstvo ochotné na základě rozhodnutí vlády poskytnout Slovensku i vojenskou zdravotnickou pomoc.
Zdroj: MEDIAFAX
Vysočina plná novinek a aktuálních informací
Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací