Trpí poruchou krevní srážlivosti a každý zákrok je pro ně velké riziko. Díky unikátní spolupráci mezi Nemocnicí Na Bulovce a Ústavem hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) se však u českých hemofiliků daří i složité operace kloubních náhrad. Lékaři jich už dohromady provedli stovku.
„Na začátku je vždy to, že pacientovi podáme vysokou dávku léku, doplníme mu tak chybějící faktor VIII na 100 procent, a krátkodobě z něj vlastně uděláme zdravého člověka,“ popisuje Jan Loužil z ÚHKT princip, díky němuž hemofilici na sále nezačnou krvácet a operace je tedy možná.
V běžném životě se přitom lidé s tímto závažným krvácivým onemocněním musejí vyhýbat například i používání běžné dentální nitě.
Bez operace kyčelního či kolenního kloubu by však řada ze zhruba tisícovky českých hemofiliků postupně přestala chodit. Krvácení do kloubu, které je během života opakovaně provází, totiž kyčle či kolena nenávratně poškozuje.
„V tramvaji jsem vystupoval často o zastávku dříve. Bolelo to tak, že jsem už nemohl vydržet stát,“ potvrzuje sedmapadesátiletý Josef Loubek, který se léčí v hemofilickém centru v ÚHKT a loni odtud zamířil právě do Nemocnice Na Bulovce, kde mu ortopedi voperovali nový kolenní kloub.
„Poškození bylo opravdu extrémní. Například původní linii kloubu jsme byli schopni identifikovat až při samotné operaci,“ potvrzuje Radovan Kubeš z ortopedické kliniky Nemocnice Na Bulovce, která je jedinou nemocnicí v České republice, kde umělé klouby hemofilikům vyměňují.
To, že by úspěšných zákroků přibývalo, však lékaři paradoxně nečekají. „Dnes je medicína v oblasti hemofílie o tolik dál než dříve, že většina pacientů nebude kloubní náhrady vůbec potřebovat. Pohybují se tak dobře, že to, že jsou nemocní, se na první pohled vůbec nepozná,“ říká hematolog Jan Loužil.
Před deseti lety začal pacient s poruchou srážlivosti spontánně krvácet v průměru čtyřicetkrát za rok, dnes už jen osmkrát.
Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací